V Moravskoslezském kraji vzniklo Regionální dobrovolnické centrum – propojí dobrovolníky z celého kraje

Pod záštitou Ministerstva vnitra vznikly od května v deseti krajích České republiky Regionální dobrovolnická centra. Jejich hlavním úkolem je propagace, koordinace a rozvoj dobrovolnictví v krajích. Budou fungovat jako informační a kontaktní centra pro dobrovolníky, neziskové organizace, příspěvkové organizace či obce v jednotlivých krajích.

V Moravskoslezském a Libereckém kraji Regionální dobrovolnické centrum provozovat humanitární organizace Adra, která dobrovolnickou činnost v České republice rozvíjí už od roku 1992 a jejím posláním je spojovat dva světy – svět lidí, kteří chtějí pomoci se světem těch, kteří pomoc potřebují.

Koncepce regionálních dobrovolnických center vznikala již delší dobru a události posledních měsíců ukázaly, jak důležitou roli bude mít koordinace dobrovolnické pomoci v kraji. Ve složitých situacích, jakou koronavirová pandemie rozhodně je, se ukázalo, že lidé mají chuť nezištně pomáhat. Jejich nabídky pomoci se obrací na sousedy, známé, ale ve velké míře také na sociální sítě. Činnost dobrovolníků je roztříštěná a široké veřejnosti často chybí informace, kde a jak je možné pomáhat, případně, kde o pomoc požádat. To vše by měla dobrovolnická centra změnit.

„Regionální dobrovolnická centra vznikají nezávisle na současné situaci boje s koronavirem, nicméně právě v takových situacích se ukazuje, jak je dobrovolnictví důležité a prospěšné,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že centra v regionech pomohou zlepšit koordinaci poptávky i nabídky, tedy zajistí dostatečné informace o tom, kdo pomoc dobrovolníků potřebuje a kdo ji naopak nabízí. Centra také zvýší informovanost o dobrovolnictví a zlepší dostupnost dobrovolnictví a dobrovolníků v regionech.

 

Činnost Regionálního dobrovolnického centra Moravskoslezského kraje

Regionální dobrovolnické centrum MSK bude koordinovat nabídku a poptávku dobrovolnictví, tak aby se žádná nabídka pomoci neztratila a dostala se k těm, kteří pomoc potřebují. „Zájemci o dobrovolnictví nás mohou kontaktovat jak přes webové stránky www.msk.regionalnidobrovolnickecentrum.cz, sociální sítě, tak i telefonem a my jim rádi poradíme, jak začít s dobrovolnictvím. Nebo mohou rovnou vyplnit formulář na našich webových stránkách, který je zařadí do registru dobrovolníků a my jej následně spojíme s žadatelem o pomoc. Dobrovolníkům poskytneme také školení a odborné poradenství. Obracet se na nás mohou stejným způsobem i organizace, které by rády činnost dobrovolníků využily“ říká vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK Dagmar Hoferková.

 

Zájemci o dobrovolnictví nás mohou kontaktovat přes webové stránky, sociální sítě i telefonem a my jim rádi poradíme, jak začít s dobrovolnictvím. Dobrovolníkům poskytneme také školení a odborné poradenství. Obracet se na nás mohou stejným způsobem i organizace, které by rády činnost dobrovolníků využily“ říká vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK Dagmar Hoferková

 

Činnost Regionálního dobrovolnického centra MSK nebude pouze tvorba databáze dobrovolníků a organizací, ale také pořádání veřejných akcí, těšit se můžete například na Dny otevřených dveří dobrovolnictví. V neposlední řadě nabídneme odborné poradenství v oblasti dobrovolnictví.

Pokud byste si rádi o dobrovolnictví popovídali osobně, bude součástí Regionální dobrovolnického centra i kancelář, kam se mohou přijít zájemci o dobrovolnictví, či zájemci o dobrovolníky informovat osobně. Najdete nás na adrese Martinovská 3247/164, Ostrava – Martinov. Naše dveře jsou vám otevřeny.

 

Lucie Křivánková
Koordinátorka projektu Regionálního dobrovolnického centra MSK
tel.: 607 047 332
e-mail: lucie.krivankova@adra.cz

 

Dagmar Hoferková
Vedoucí Regionálního dobrovolnického centra MSK
tel.: 776 913 114
e-mail: dcostrava@adra.cz

 

Pošlete to dál: