Služby

Cílem Regionálního dobrovolnického centra je propojovat dobrovolníky s organizacemi, které jejich pomoc potřebují.

Naším záměrem je, aby žádná pomoc nezapadla, ale naopak se dostala přesně k tomu, kdo ji potřebuje nejvíce. Z toho důvodu vytváříme a postupně doplňujeme podrobnou databázi organizací, které dobrovolnickou pomoc vyhledávají nebo nabízí. Stejně tak neustále doplňujeme databázi jednotlivých zájemců o dobrovolnictví. Na základě preferencí dobrovolníků a požadavků jednotlivých organizací následně pomáháme domluvit spolupráci, která bude obohacující jak pro organizaci, tak pro samotného dobrovolníka.

Na našem webu informujeme o novinkách z oblasti dobrovolnictví v kraji, upozorňujeme na aktuální dobrovolnické výzvy a možnosti, jak se zapojit. Nezapomínáme informovat o případných legislativních změnách i o dotačních příležitostech v oblasti dobrovolnictví. 

 

 

Poradenství

Udělat první krok není nikdy lehké. Rádi bychom proto podpořili lidi, kteří se chtějí zapojit do veřejného dění. Zájemci o dobrovolnictví se na nás mohou kdykoliv obrátit s prosbou o radu či pomoc, a to buď e-mailem, telefonicky, nebo mohou přijít osobně ve sjednaném čase do naší kanceláře, kterou najdete na adrese Martinovská 3247/164, 732 00 Ostrava – Martinov.

Odborné poradenství nabízíme i organizacím, které hledají dobrovolníky pro svůj projekt. Do oblasti dobrovolnictví nepřicházíme jako nováčci. S organizací dobrovolníků máme mnohaletou zkušenost z činnosti v humanitární organizaci ADRA, která Regionální dobrovolnické centrum provozuje.

Obracet se na nás můžete s otázkami na:

  • legislativní úpravy dobrovolnictví a povinnosti z této legislativy vyplývající,
  • akreditační řízení Ministerstva vnitra,
  • dotací ministerstev pro oblast dobrovolnictví,
  • založení nové dobrovolnické organizace nebo nového projektu/programu organizace, které se budou týkat dobrovolnictví.

 

Školení a semináře

V rámci naší činnosti nabízíme i školení pro dobrovolníky i koordinátory dobrovolníků, dobrovolnické organizace nebo pro kontaktní osoby přijímajících organizací v kraji. ADRA v České republice organizuje největší síť dobrovolnických center. Věříme proto, že naše zkušenosti pomohou dobrovolníkům i organizacím, pro které poskytujeme školení zdarma.

Co nabízíme?

  1. Poradenství pro zájemce o dobrovolnictví.
  2. Poradenství pro organizace zabývající se dobrovolnictvím.
  3. Školení koordinátorů (aktuální legislativa, dobrovolnictví, práva a povinnosti dobrovolníků, komunikace s dobrovolníky, úvod do supervize, fundraising, republikové a krajské koncepce rozvoje dobrovolnictví, syndrom vyhoření, čerpání dotací, vyúčtování, faktury, pojištění, obsahy výročních zpráv, práce s webem a sociálními sítěmi, PR aktivity, event management).
  4. Školení dobrovolníků (práva a povinnosti dobrovolníků, popis možností dobrovolnictví s přehledem dobrovolnických organizací a příležitostí k dobrovolnictví v kraji, co od dobrovolnictví očekávat, syndrom vyhoření, úvod do supervize, seznámení s minimálními standardy práce s dětmi a mládeží, seniory, osobami zdravotně postiženým, menšinami, případně dalšími skupinami obyvatel uvedenými v § 2 zákona o dobrovolnické službě dle zaměření zájmu dobrovolníků, event management, úvod do PR, úvod do fundraisingu).

 

Načítám... Načítám...

 

Odkazy

ADRA, o.p.s.

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava

Ministerstvo vnitra ČR – základní informace o dobrovolnické službě

 

Pošlete to dál: