OVAHELP: Máme vizi, sen, nadšení i elán

„Nejsme sice klasická dobrovolnická organizace, ale máme akreditaci, vizi, sen, nadšení i elán.“ říká zakladatelka organizace OVAHELP Zdeňka Hyvnarová, což pochopíte v prvních minutách rozhovoru s ní. Paní Hyvnarová je velmi inspirativní žena, ze které čiší energie. Sama prodělala rakovinu prsu a během léčby hledala informace, jak se s nemocí vyrovnat, jak dále fungovat jako žena, manželka i matka. Když na některé otázky nenašla odpověď dala si za cíl pomoci ostatním lidem, kteří prožívají totéž.

A to se jí povedlo. V roce 2017 založila organizaci OVAHELP – Centrum pomoci onkologickým pacientům, spolek, který slouží jako pacientská organizace. Kromě toho pomáhá i rodinám a blízkých pacientů, kteří také podporu potřebují.

S manželem svůj důchod každý měsíc posílá na konto OVAHELPU, tak organizace financuje klientům i pobyty. Klientům mimo jiné nabízí přednášky, pomocnou ruku, příspěvky na podporu imunity či zdravotní pomůcky a paruky, cvičení, meditace. Klade důraz na prevenci a pořádá přednášky. Možnost zapojit se do chodu programu centra a neuzavírat se do samoty.

Zeptala jsem se tedy, co v organizaci OVAHELP dělají dobrovolníci a kde je organizace shání?

“Máme dobrovolníky hlavně z řad onkologických pacientů. Hledala jsem i jinde. Spolupracuji s lékařskou fakultou, sociální fakultou a střední zdravotní školou, ale když jim řeknu, že by šli k onkologickým pacientům, tak se bojí.”

Jak paní Hyvnarová dodává, není důvod se bát. Onkologický pacient je stejný jako každý jiný, jen má holou hlavu. Pro dobrovolníky má školitelku, která je na návštěvy připraví, při prvních návštěvách dobrovolníky provází a samozřejmě dobrovolníky pojišťuje.

Tak pokud jste přemýšleli nad pomoci pacientům s onkologickým onemocněním, máte skvělou příležitost vplout do tohoto světa. Zakladatelka OVAHELPU, Zdeňka Hyvnarová je povolaným člověkem, která Vás do této problematiky uvede. Sama si prošla mnohým, nebojí s o tom mluvit, poradí Vám, o čem s pacienty mluvit. Vysvětlí Vám, co pacienti prožívají. Kontaktovat ji můžete přes webové stránky organizace www.ovahelp.cz. Věřte, že její nadšení a elán je nakažlivý.

Pošlete to dál: